Chociaż zimy w Polsce potrafią dopiec, niektóre upalne lata również potrafią naprawdę dać w kość. Gdy kolejny tydzień na zewnątrz panują temperatury powyżej trzydziestu stopni, większość z nas nie marzy o niczym innym jak tylko o tym, by zanurzyć się w chłodnej, orzeźwiającej wodzie. Dlatego też w lipcu i sierpniu plaże i kąpieliska pękają w szwach. Oblegane są zarówno baseny w miastach, jak dzikie plaże nad morzem, jeziorami czy rzekami. Część osób zaczyna się wtedy zastanawiać, czy nie zrobić sobie swojej prywatnej „plaży” przy domu albo na działce.

Własny basen

Przeważnie pierwszym basenem, na jaki decydują się właściciele posesji, jest basen dmuchany lub rozporowy. Nic w tym dziwnego. Oferta tych basenów jest bardzo szeroka. Można wśród nich znaleźć zarówno małe, płytkie i kolorowe modele dla maluchów, jak i kilkumetrowe wersje, w których z powodzeniem może zasiąść kilkoro dorosłych. Basen szybko napełnia się wodą, można dokupić do niego różnego rodzaju akcesoria filtrujące i podgrzewające, jednak niewiele osób się na to decyduje. Gdy upały się kończą, po prostu spuszczają wodę, czyszczą i zwijają basen do garażu lub piwnicy, i wyjmują go za rok. Baseny tego typu mają jedna szereg minusów. Po pierwsze: rozmiar. Nie są to prawdziwe baseny, w których można pływać, ale raczej wielkie wanny, w których można posiedzieć, by się schłodzić. Po drugie: jeśli nie zainwestuje się w akcesoria do basenu, woda w nim w niedługim czasie robi się brudna od trawy i liści wniesionych na stopach i spadających z drzew, a do tego na ścianach robi się śliski, zielony osad. Po trzecie: jeśli woda nie jest podgrzewana, z basenu korzysta się komfortowo tylko podczas największych upałów.

Budowa basenu

Alternatywą dla zabawek ogrodowych jest budowa basenu. Profesjonalnie wybudowany i wyposażony basen może służyć domownikom nawet cały rok. Obecnie bardzo popularne jest budowanie basenów zadaszonych, z systemami ocieplającymi i filtrującymi wodę. Wiele firm w przydomowym basenie zainstaluje nawet akcesoria do masażu wodnego. Koszty budowy nie są już tak wysokie, jak jeszcze kilkanaście lat temu, gdy posiadanie własnego basenu było szczytem prestiżu. Dla osób, którym rozstawiane baseniki przestały wystarczać, budowa basenu jest idealnym rozwiązaniem na upały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *